Djeca nisu svrha braka - Oni su samo prirodni plod braka: Objašnjava otac Andrej Tkačev

Brak je zajednica dvoje ljudi koji se vole i koji su odlučili da svoj život provedu zajedno. Brak znači ljubav i poštovanje. Međutim, naše društvo malo drugačije percipira stvari. 


Za mnoge ljude jedina svrha braka jeste produženje naše vrste. Ideja da partneri treba da žive zbog djece je potpuno suluda. Suština bračnog života nije u djeci, ta ideja je potpuna besmislica koja se duboko ukorijenila u naše društvo.

Djeca nisu svrha braka, nego sasvim prirodan plod ljubavi dva partnera koja odluče da zajedno uplove u bračne vode. Nažalost, mnogi ljudi ne misle tako i smatraju da je brak potreban samo zbog djece i da ljudi, kada odluče da uđu u brak, moraju svoj život podrediti djeci. Ukoliko ste vi jedna od osoba koja tako razmišlja, da li ste nekada pomislili na ljude i žene koji ne mogu da imaju djecu? Da li mislite da je njihov brak manje vrijedan zbog toga? Jedini tačan odgovor na ovo pitanje je ne. Muž i žena treba da se vole, da se pomažu i poštuju – to je glavni i osnovni cilj braka.

Djeca dolaze kasnije ili ne dođu nikad. Koliko puta ste čuli za priče ljudi koji su željeli da se razvedu, ali su odlučili da ipak ostanu u nesretnom braku zbog djece? Da li se djeca rađaju da se partneri ne bi rastavljali? Ako se vežete za nekoga svojom iskrenom i beskompromisnom ljubavlju onda vam nije potrebno ništa drugo da vas zadrži kod partnera, međutim ako vaša ljubav nije iskrena i jaka nikakva djeca koju izrodite u braku neće moći da sačuvaju vaš brak i vašu ljubav. 

Zapamtite da djeca ne treba da se rađaju da bi njihovi roditelji ostali u ljubavi. Muž i žena nisu u srodstvu, ali niko na svijetu nije bliži nego njih dvoje. Treba da znate da su djeca dalja roditeljima od njih samih. Majke, po nekom nepisanom pravilu, često vole svoju dejcu više od svojih muževa, a onda djeca vole svoje majke više od partnera kada uđu u brak. 

Ovo nije pravilno, zakoni Božiji kažu drugačije. Muž i žena su jedna osoba, jedna duša i treba da se poštuju i vole više nego bilo ko drugi. Partner se voli više i od majke i od djece. I to bez obzira na to imate li djecu ili ne. 

Vaš partner je vaš broj jedan i ne postoji vam niko bliži od njega. Muž nema nikog bližeg od žene, niti žena bližeg od muža. Ovo su osnovna Božija znanja koja cijeli svijet ne ispunjava, a onda shvatamo da se brakovi raspadaju i tražimo krivce svuda osim u nama samima.

Ako ne naučimo ove elementarne stvari iz Božijeg zakona nećemo biti u stanju da živimo ispravno, pobožno i sretno. Koja je svrha braka? Brak je najbliža komunikacija između dvoje ljudi koja dvoje ljudi pretvara u jedno biće!

Pokreće Blogger.